GENEL AYAK BAKIMI

Genel ayak bakımında, sonrasında oluşabilecek tırnak ve ayak problemlerinin önüne geçmek, ayak sağlığını korumak amaçlanır.

Steril koşullarda kalınlaşan tırnaklar inceltilir, kesimleri doğru bir şekilde yapılır. Kalınlaşmış nasırlı bölgeler ve sert topuklar cihaz yardımıyla temizlenir. Medikal ayak bakımı ayağın problemlerine uygun krem veya solüsyonlarla sonlandırılır.BATIK TIRNAK

Tırnak batması çocuk, genç, yaşlı herkesin yaşayabileceği bir tırnak problemidir. Hayat kalitemizi düşüren bir sorundur.

Tırnaklar tırnak kökünde bulunan matrix adı verilen bölgede oluşturulur. Bazen tırnağın uç kısımları kıvrılarak yan taraftan deriye batar bazen de tırnak yatağına komple batarak o bölgede enfeksiyon oluşturur. Ağrı ve şişme gelişen tırnakta ayakkabı giymek ızdırap olur.

Tırnak Batığınını Oluşum Sebepleri

– Yanlış tırnak kesimi

– Tırnak mantarı enfeksiyonu (onikomikoz)

– Aşırı kilo

– Genetik yatkınlıkTIRNAK MANTARI

– Dar ayakkabı kullanımı,
– Tırnak yaralanmaları ve bu yaralanma sonucu organizmaların yerleşmesi,
– Havuz ortamları, halı saha tesisleri soyunma ve duş odaları,
– Deri mantarının tırnağa bulaşması,
– Ortak kullanılan terlik, tırnak makası, havlu vs.,
– Sağlıksız ortamlarda yapılan manikür ve pedikürTIRNAK MANTARININ YAYILMA SÜRECİ

Mantara yakalanan tırnaklar önce renk değiştirir daha sonra kalınlaşmaya başlar ve tırnak uçları çatlamaya başlar. Tırnak mantarı görselliğin dışında sağlığı da olumsuz yönde etkileyerek ölümcül sonuçlara dahi sebebiyet verebilir. Tırnak mantarı bakımı uzman kişilerce yapılmalıdır.İYİLEŞME SÜRECİ

Kalınlaşan tırnaklar inceltilir kesilir ve mantar önleyici solüsyonlar iyileşme süresince kullanılır. Bakım acısız ve ağrısızdır. Seans sonunda hasta günlük hayatlarına döner. İyileşme süreci uzundur. 6-8 ay kadar bakım yapmakla beraber rahatsızlığın tamamen ortadan kalkması 1 veya 1,5 yıl sürer.TOPUK ÇATLAĞI BAKIMI

Topuk çatlağı görsel olarak kişiyi rahatsız etmesinden ziyade ciddiye alınması gereken bir sorundur. Çatlak deriye, mikro-organizmalar yerleşerek vücudun içine ulaşma riski taşır.

Bakım cihazı özel uçlarıyla topuğun temizliği yapılır ve iyileştirici kremler kullanılarak işlem sonlandırılır.

Çatlağın derecesine göre seans sayısı belirlenir. Seansların bitiminde sorun tamamen ortadan kalkar.NASIR TEDAVİSİ

Nasır aslında ciddi bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmez ve şayet ağrıya neden olmuyorsa tedavi edilmesi de gerekmez.

Ağrıyla beraber gelişen nasır rahatsızlıklarında çözüm baskının sonlandırılması ve nasırın yumuşatılmasıdır. Büyüyen ve rahatsızlık vermeye başlayan nasırlar temizlenebilir fakat nasıra neden olan basınç ya da sürtünme unsuru ortadan kaldırılmalıdır.

Nasırın Oluşma Sebepleri

Parmak üstü ve parmak arasında oluşan nasırlar dar ve sağlıksız ayakkabı baskısından kaynaklanır. Ayak tabanında oluşan pes planus, pes cavus gibi nasırlar, basma bozukluklarından dolayı oluşurlar.

Tedavi Süreci

Nasırın oluştuğu bölgeye göre oluşum nedeni belirlenir. Nasırlı bölge cihaz yardımıyla temizlenir. Nasırı oluşturan sebepler ortadan kaldırılır. Destek aperatları veya kişiye özel tabanlık verilir. İşlem ağrısız ve acısızdır. Seans sayısı nasırın boyutuna göre belirlenir. Çoğu zaman ilk seans itibariyle ağrı ortadan kalkar. Seans sonrası hastalar günlük hayatlarına devam ederler.AYAK KOKUSU VE TERLEME

Ayak kokusunun oluşum sebebi ayağa yerleşen bakterilerdir. Belli aralıklarla yapılacak bakımlar ve etkin ürünlerle ayak kokusu problemi tamamen ortadan kalkar. Ayak terlemesi ve üşüyen ayaklarla ilgili de bakımlar mevcuttur.